قاب گوشی tpu چیست؟

قاب گوشی tpu چیست؟

قطعا اسم قاب گوشی tpu تا به امروز به گوشی شما رسیده است و قطعا هم برای شما سوال پیش آمده است که دقیقا در مورد کدام یک از انواع جنس قاب گوشی صحبت میشود. خب ما در اینجا میخواهیم به صورت مستقیم این جنس از کاور موبایل را مورد بررسی دقیق قرار دهیم تا شما به صورت کامل از پشت پرده این گارد های محافظ تی پی یو با خبر شوید. تا انتها این مقاله ما را دنبال کنید، به موضوعات بسیار جذابی در این رابطه خواهیم پرداخت.

tup چیست؟

tup چیست؟

tpu ماده ای است که از پلاستیک استخراج شده است و برگرفته از Thermoplastic polyurethane میباشد که در ایران و در زبان پارسی ما از آن با اسم ترموپلاستیک پلی اورتان یاد میکنیم و این گونه آن را میشناسیم. خیلی از کاربرد های آن در صنعت شگفتی به بار آورده و کاربرد های بسیار دقیق و کلیدی در ساخت برخی از قطعات صنعی چه در قطعات خودرو موتور، ساخت برخی از هارد ها و فلش مموری های ضد ضربه و حتی در ساخت کفش و … مورد استفاده قرار میگیرد. اما میتوان گفت مهمترین و اصلی ترین کاربرد این متریال دارای خواص بسیار زیباد، در ساخت قاب گوشی tpu میباشد که دلایل بسیار منطقی برای استفاده از آن وجود دارد که در ادامه به صورت کامل به آن ها خواهیم پرداخت.

تی پی یو چه کاربرد هایی در صنعت دارد؟

تی پی یو چه کاربرد هایی در صنعت دارد؟

درواقع نمیتوان گفت ترموپلاستیک پلی اورتان یک کاربرد بسیار خاص در صنعت دارد. در بسیار از جوانب برای ساخت لوازم مختلف از این ماده و متریال ارزشمند استفاده میشود که برخی از آن ها شامل:

  • قاب گوشی tpu
  • ساخت اسکیت
  • لوازم یدکی ماشین
  • پوشش برخی از قایق ها
  • ابزار های پزشکی و درمانی
  • محافظ های صفحه کلید کامپیوتر
  • پوشش های محکم کابل و سیم ها
  • زیره و بدنه کفش ها
  • و…

قاب گوشی tpu چه ویژگی هایی دارد؟

قاب گوشی tpu چه ویژگی هایی دارد؟

در این گارد های محافظ از جنس تی پی یو یک سری ویژگی های بسیار جالب نهفته است که به خوبی میتواند نظر شما را نسبت به این جنس از کیس دیوایس هوشمند کاملا عوض کرده تا جایی که به جای تنفر از آن، عاشق آن شوید.

مقاومت بسیار بالا از ویژگی های قاب گوشی تی پی یو

درواقع Thermoplastic polyurethane در ابتدا دارای ساختار بسیار سختی است که با افزایش دما و حرارت آن را به حالت ذوب شده در آورده و سپس شکل میدهند. و فقط با افزایش این دما و حرارت است که میتوانند آن را به شکل قاب های گوشی در آورده و این خود یک مزیت برای افزایش مقاومت است. همچنین باید گفت تغییر دمای ساده هم تاثیر خاصی بر روی تغییر شکل آن ندارد و تا دمای 70 درجه سانتیگراد برای شما یک تضمین بسیار ویژه خواهد بود. و این نشان دهنده مقاومت بسیار بالای آن در بخش حرارت هم میباشد. گفتنی است این مورد در خورندگی ها هم برقرار است که شامل خط و خراش ها میباشد و مقاومت بسیار خوب هم در این زمینه از خود به نمایش گذاشته است.

عدم تغییر ساختار با ویژگی ضد آب بودن

یکی دیگر از ویژگی های جالب قاب گوشی tpu وجود قابلیت عدم نفوذ هرگونه رطوبت و آب به داخل ساختار آن است تا جایی که هیچ گونه تغییری در مواد اولیه آن ایجاد نخواهد شد. و گفتنی است که این موضوع در سمت نفوذ چربی و روغن هم بر قرار بوده و از آن نظر هم تضمین شده است.

دفع ضربات ناگهانی

درست است این خاصیت یکی از مهمترین ویژگی های گارد های تی پی یو است. درواقع ماده ای به اسم الاستیسیته در قلب آن وجود دارد که با خاصیت کاملا ارتجاعی خود از ضربات جلوگیری کرده و به صورت کاملا حرفه ای آن ها را دفع میکند.

شکل قاب گوشی تی پی یو

شکل قاب گوشی تی پی یو

بیشترین کاور های تی پی یو ای که ما تا به حال دیده ایم مربوط به گارد های ژله ای است که به خوبی ساختار پلی اورتان قابل مشاهده است و در مدل های مختلفی همچون ژله ای شفاف و مات و حتی ژله ای رنگی وجود دارد. دقیقا منظور ما همان کیس های محافظ شفاف ژله ای است که امروزه دیگر در تمام جعبه های موبایل ها وجود داشته و جالب اینجاست ما هم از آن هیچ استفاده ای نخواهیم کرد. این میزان از ویژگی مثبت اما نادیده گرفتن آن بسیار جالب است. درست است که ضخامت کمی دارد اما با وجود حالت های ویژه ای همانند ارتجاعی بودن و خود ترمیم کننده ( تو رفتگی های در اثر ضربه بعد از چند دقیقه به حالت اول باز خواهد گشت) توانسته به یک محافظ ایده آل و مطمئن تبدیل شود.

گفتنی است همین ویژگی های مثبت باعث شده است برخی از سازندگان و شرکت های بزرگ قاب گوشی از این ماده بسیار ارزشمند در ساختار کاور و کیس های محافظ خود که بعضی از آن ها استانداردهای نظامی داشته استفاده کنند و این خود یک قسمت جالب از داستان است که شرکت های بزرگ در ساخت گارد های محافظ بسیار ایمن از ترموپلاستیک پلی اورتان و برای ساخت قاب گوشی tpu از آن بهره میگیرند.

معایب قاب گوشی tpu

معایب قاب گوشی tpu

خب تا اینجا کار در مورد ویژگی ها و کاربرد های مثبت این متریال ارزشمند صحبت کردیم که واقعا شگفتی های فوق العاده ای را با خواص خود در صنعت ایجاد کرده است. اما هر سکه ای دو رو مختلف دارد و ما قصد داریم در کنار ویژگی های مثبت به معایب کاور گوشی تی پی یو هم اشاره کنیم.

بارها و بارها توسط هر شخصی دیده شده است که قاب های ژله ای که از خاصیت تی پی یو بهره میبرند دچار تغییر رنگ و یک حالت زرد شده که به صورت سوخته مانند هست میشوند. و این موضوع از تابش مستقیم نور خورشید به قاب گوشی است که پدیدار میشود. و مورد بعدی که باعث تغییر رنگ آن میشود مواد اسیدی بسیار قوی است که میتواند ساختار های قاب گوشی tpu را به شدت تخریب و به آن آسیب جدی ای را وارد کند که در نتیجه باز شاهد تغییر رنگ آن خواهیم بود.

جمع بندی نهایی

خب در این مقاله به صورت کامل گارد های محافظ تی پی یو را از همان ابتدا و مواد سازنده آن ها و ویژگی های آن ها مورد بررسی قرار دادیم که متوجه شدید مقاومت یکی از ویژگی های مثبت آن محسوب میشود و میتواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که دیوایس هوشمند آن ها در خطر جدی ای قرار دارد. و همچنین آنقدر خواص و ویژگی های مثبت دیگری دارد که شرکت های بزرگ تولید کننده گارد و قاب موبایل از این ماده ارزشمند در ساخت کیس ها مقاوم خود استفاده میکنند.

آرمان رنجبر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *